Strona główna Biznes Dotacje biznesowe z UE

Dotacje biznesowe z UE

95
PODZIEL SIĘ

Unia Europejska stwarza duże możliwości dla przedsiębiorstw chcących pozyskać dofinansowania.

Nie tylko gminy, w celu rozwoju będą mogły ubiegać się o pozyskanie funduszy, ale też przedsiębiorcy. Są to adresaci, którzy jako drudzy będą mogli się o te dofinansowania ubiegać.

Kto będzie mógł wystąpić o dofinansowanie?

O taką pomoc mogą zawalczyć w szczególności te małe i najmniejsze przedsiębiorstwa oraz średniej wielkości firmy. Istnieje wiele programów, które będą swoim zasięgiem takie firmy obejmować, a mianowicie: Polska Wschodnia czy też Program Inteligentny Rozwój. Jak widać nie będą to tylko programy regionalne dla województw. W najbliższych latach z pewnością na większą skalę będzie wykorzystywane wsparcie pozadotacyjne (wszelkie kredyty udzielane przez pośredników finansowych). Niższe oprocentowanie pozwoli firmom o łatwiejsze uzyskanie zdolności kredytowej.

Kto ma największe szanse?

Największą szansę na pozyskanie funduszy będą miały te działalności, które przede wszystkim opierają się na projektach badawczych i wdrażaniu nowych technologii (Program Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia, program regionalny w danym województwie).  Ponadto firmy, które będą chciały swoje pieniądze zainwestować w zakup nowego sprzętu, potrzeby infrastrukturalne (potrzeby inwestycyjne), pozwalając rozszerzyć produkcję czy zakres  ich usług, także mogą ubiegać się o dofinansowania, jednakże będzie to w ramach pożyczek. Jak sama nazwa wskazuje będą one zwrotne, jednakże będzie je łatwiej pozyskać niż w normalnym banku. Ponadto warunki spłaty będą też korzystniejsze. Jeżeli natomiast będziesz chciał wziąć pożyczkę w zwykłym banku, jednakże nie spełniasz wymaganych kryteriów, Fundusze Europejskie mogą Ci pomóc dając poręczenie do takiego banku w Twoim imieniu.

W wypadku gdy ktoś prowadzi swoją działalność na terenie wiejskim, może on ubiegać się o fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pomocne tu będą lokalne grupy działania. Pomysł powinien wpisywać się w strategie lokalne.

Wszelkie ekologiczne zmiany w budynkach, przebudowania istniejących firm, aby uzyskać efekt bardziej ekologiczny, również będzie powodem, dla którego dotacje możemy uzyskać. Może to być np. chęć pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, modernizacja ogrzewania. Projekty te bazujące na tworzeniu elektrowni słonecznych czy geotermalnych, pozwolą na wyprodukowanie energii na własne cele oraz czasem też sprzedaż nadwyżki do sieci energetycznej.

Finansowe wsparcie obejmuje też tych przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją działalność w internecie (e-handel), opracować rozwiązanie B2B (połączyć system firmy z inną). Środki unijne można przeznaczyć na otwarcie elektronicznych systemów w ramach działalności gospodarczej- zarządzanie firmą, relacje z klientami itp.

Dofinansowania pozyskamy też na działalność za granicą. Program obejmujący to Polska Wschodnia lub program regionalny. Po przygotowaniu strategii firmy, finanse przeznacza się na rozwój tej strategii i działania, np. udział w misjach i targach gospodarczych, dostosowanie produktów. Natomiast w Programie Inteligentny Rozwój sfinansowane możemy mieć udziały w wydarzeniach promocyjnych, tych branżowych oraz ogólnych programach dotyczących promocji działalności gospodarczej.

Więcej informacji

Dowiedz się więcej – Generalna Izba Doradztwa Europejskiego – sprawdź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here