Strona główna Dom Jak powinno wyglądać dobieranie oświetlenia?

Jak powinno wyglądać dobieranie oświetlenia?

353
PODZIEL SIĘ

O rodzajach i sposobach oświetlenia miejsca pracy napisano już mnóstwo artykułów. Wszystkie one próbują zdefiniować warunki minimalnego oświetlenia do stopnia wystąpienia wygody widzenia.

A wygoda widzenia występuje wtedy gdy:

  • pracownik ma możliwość i zdolność rozróżniania najmniejszego ze szczegółów w całkowicie swobodny sposób
  • widzenie i postrzeganie jest całkowicie sprawne, bez ograniczeń, zatem nie tworzy żadnego ryzyka dla pracownika
  • postrzeganie, widzenie nie wprowadza najmniejszego dyskomfortu czy zmęczenia, a wręcz odwrotnie, sprawia przyjemność

Wygoda widzenia zależy bezpośrednio od kliku czynników określających ilość i jakość oświetlenia, oraz od predyspozycji indywidualnych, zdefiniowane zasady oświetlenia dzieli się na trzy podstawowe grupy cech: zasady fizjologiczne ,estetyczne i ekonomiczne.

Zasady oświetlenia

  • oświetlenie wnętrza, każdego, również miejsca pracy powinno zapewniać bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdującym się w danym wnętrzu
  • oświetlenie powinno stworzyć warunki do swobodnego wykonywania zadań wzrokowych

Abażury do lamp dostępne są na stronie sklepu internetowego E-klosz.pl

Rodzaje oświetlenia

Rozłożenie punktów świetlnych w danej przestrzeni określa i determinuje przeznaczenie poszczególnych obszarów i z tego punktu widzenia można wyróżnić trzy rodzaje oświetlenia, wyróżniamy:

  • Oświetlenie ogólne poprzez równomierne rozmieszczenie wszystkich punktów świetlnych, stałe i harmonijne oświetlenie określonego obszaru.Takie oświetlenie nie wyróżnia żadnych punktów w przestrzeni, nie stara się ingerować w oświetloną przestrzeń, nie taka jest bowiem jego rola.
  • Oświetlenie miejscowe stosowane do oświetlenia ściśle określonego miejsca pracy, obszaru będącego w zasięgu wzroku pracujących w nim osób, Takie oświetlenie musi uwzględniać specyfikę i charakter danej pracy oraz indywidualne predyspozycje osoby pracującej w oświetlonym obszarze.
  • Oświetlenie mieszane, czyli połączenie oświetlenia ogólnego i miejscowego, przy czym oświetlenie ogólne pełni funkcję doświetlającą.

Jak wybrać rodzaj oświetlenia?

Aby wybrać optymalny rodzaj oświetlenia, należy określić poziom natężenia oświetlenia, tak by spełniał on swoją funkcję. Jeżeli oczekiwane natężenie oświetlenia wynosi poniżej wartości 200lx, wówczas powinno się zastosować oświetlenie ogólne. Jeżeli natężenie ma pozostać w przedziale od 220 do 750 lx wówczas oświetlenie ogólne powinno objąć całą przestrzeń, dla której zostało zamontowane i nie potrzeba tworzyć dodatkowych punktów oświetlających mniejsze obszary. Oświetlenie ogólne stosuje się w takim miejscu pracy, które nie wyróżnia określonych zadań a praca wzrokowa wszystkich uczestników jest taka sama lub bardzo podobna.

Gdy natężenie oświetlenia wynosi powyżej 750lx, zaleca się zastosowanie oświetlenia złożonego, wyróżniania światłem poszczególnych obszarów przestrzeni.

Oświetlenie miejscowe

Oświetlenie miejscowe dobiera się według jego luminancji, wielkości powierzchni świecącej i odpowiedniej powierzchni świecącej wobec oka użytkownika. Światło może być kierunkowe, rozproszone lub kierunkowo rozproszone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here