Strona główna Biznes Jak rozwiązać umowę franczyzową?

Jak rozwiązać umowę franczyzową?

1703
PODZIEL SIĘ

Umowa franczyzowa zazwyczaj podpisywana jest na kilka lat. Co jednak, jeśli któraś ze stron będzie chciała zrezygnować ze współpracy? Czy istnieje możliwość rozwiązania umowy franczyzowej? Jeśli tak, to co należy zrobić?

Współpraca pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą oparta jest na umowie licencyjnej, którą podpisują obie strony. Zazwyczaj zawierana jest na długotrwały okres, tak by biorca licencji miał możliwość rozwinięcia swojej inwestycji w odpowiednim czasie. Niestety istnieją sytuacje, w których któraś ze stron chce zerwać umowę. Przyczyn może być wiele. Najczęstszym powodem jest to, że franczyzodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Sprawa jest o wiele łatwiejsza jeśli w umowie został zawarty punkt, mówiący o warunkach wypowiedzenia i rezygnacji z umowy. Niestety bardzo często takie warunki nie zostają jasno określone. Warto jednak wiedzieć, że nawet w takiej sytuacji franczyzobiorca ma możliwość złożenia wypowiedzenia i rozwiązania umowy.

W jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę?

Przyczyn rozwiązania umowy może być kilka. Jeśli franczyzobiorca chce rozwiązać umowę, ponieważ franczyzodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków – wtedy może złożyć pisemne wypowiedzenie. Dotyczy to takich sytuacji, gdy dawca licencji nie dostarczy urządzeń lub wyposażenia określonego w umowie, nie udzieli przewidzianej pomocy, wsparcia merytorycznego oraz technicznego, nie przeprowadzi obowiązkowego szkolenia personelu, nie poprowadzi działań marketingowych i reklamowych oraz gdy bezzasadnie podnosi bieżące opłaty franczyzowe. Czas wypowiedzenia powinien być ustalony przez obie strony.

Interesujesz się franczyzą? Zobacz stronę https://franczyzawpolsce.pl/ – baza franczyz, raporty, wiadomości

Kiedy może nastąpić odstąpienie od umowy?

Inną formą wcześniejszego rozwiązania umowy jest tzw. odstąpienie. Polega to na tym, że dochodzi się do sytuacji, jakby umowa w ogóle nie była podpisywana. Obie strony zwracają wszystkie dokonane wcześniej świadczenia i dochodzi się do stanu sprzed zawarcia umowy. Skorzystanie z odstąpienie od umowy może nastąpić wyłącznie na skutek postępowania franczyzodawcy znacznie bardziej rażącego niż w przypadku wypowiedzenia umowy. Franczyzodawca może oczywiście nie zgodzić się z postawionymi przez franczyzobiorcę powodami rezygnacji. Wtedy sprawa zwykle skierowana jest na drogę sądową.

Co jeśli nie mamy możliwości kontynuowania współpracy?

Rozwiązanie umowy nie musi być zawsze spowodowane tym, że któraś ze stron nie dotrzymała warunków określonych w umowie. Niekiedy bywają sytuacje, w których konieczna jest rezygnacja ze współpracy – wyjazd za granicę, choroba czy po prostu stwierdzenie, że dana branża nie jest dla nas odpowiednia. W takiej sytuacji ważna jest szczera rozmowa z franczyzodawcą. Istnieje możliwość rozwiązania umowy za obustronnym porozumieniem stron. W tym przypadku nie jest konieczne podawanie przyczyn rezygnacji. Obie strony powinny wskazać termin wygaśnięcia umowy. Jeszcze jednym rozwiązaniem może być sprzedaż punktu franczyzowego osobie trzeciej. Wszystko zależy od warunków zwartych w umowie oraz zgody franczyzodawcy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here