Strona główna Zdrowie Jak zadbać o swoje zęby?

Jak zadbać o swoje zęby?

37
PODZIEL SIĘ

Stan zdrowia naszych zębów decyduje nie tylko o naszym wyglądzie, ale także o zdrowiu całego organizmu. Z tego powodu warto zadbać o nasze uzębienie, gdyż można dzięki temu uniknąć wielu zdrowotnych komplikacji.

W jaki sposób dbać o zęby, by ochronić je przed próchnicą i cieszyć się pięknym uśmiechem przez większą część naszego życia?

Higiena jamy ustnej

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa, jeśli chcemy, by nasze zęby były piękne i zdrowe. W tym celu warto zaprzyjaźnić się z kilkoma podstawowymi przedmiotami.

Szczoteczka to podstawa

Jak zapewne każdy się domyśla, niezwykle ważną czynnością jest czyszczenie naszych zębów przy pomocy szczoteczki i pasty. Szczotkowanie powinno trwać około 3 minut i należy je wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie robienie tego przy każdym posiłku, ale niestety mało kto ma na to czas i możliwości, przy obecnym trybie życia.

Rodzaj szczoteczki nie ma znaczenia. Możemy używać zarówno elektrycznej jak i zwykłej, o ile tylko szorujemy zęby przez odpowiednio długi czas i skupiamy się tej czynności, by wykonać to dokładnie.

Nieco bardziej istotna jest natomiast twardość włosia w używanych przez nas szczoteczkach. Powinniśmy skupić się głównie na szczoteczkach miękkich (zwłaszcza jeśli nasze dziąsła mają tendencję do krwawienia) i średnich, gdyż twarde zbyt mocno ranią dziąsła.

Szczoteczki należy wymieniać często, najlepiej co 1-2 miesiące. Zbyt długie korzystanie sprawia, że na włosiu pojawia się coraz większa ilość bakterii, a także odkształca się ono, sprawiając, że czyszczenie zębów jest mniej skuteczne.

Nić do zębów

Wiele osób nie docenia nici do zębów, a tymczasem okazuje się, że jest ona niezwykle ważna. Za pomocą szczoteczki nie wyczyścimy dokładnie przestrzeni pomiędzy zębami, gdzie zawsze odkładają się duże ilości jedzenia. Nitka dentystyczna znakomicie radzi sobie z pozostałościami pokarm. Najlepiej używać jej przed szczotkowaniem, gdyż mamy wtedy pewność, że w jamie ustnej nie pozostały żadne resztki jedzenia.

Płyn do płukania jamy ustnej

Po zakończeniu szczotkowania i nitkowania warto przepłukać usta specjalistycznym płynem do płukania. W aptekach dostaniemy specjalne środki nie zawierające alkoholu, które przywrócą odpowiedni odczyn pH w ustach, zredukują nieprzyjemny zapach i zmniejsza ilość powstającego kamienia nazębnego.

Nic nie zastąpi wizyty u specjalisty

Dbanie o zęby jest bardzo ważne, ale tak naprawdę, nic nie zastąpi wizyty u stomatologa. Przynajmniej raz w roku należy odwiedzić dentystę, który obejrzy nasze uzębienie i podpowie, w jaki sposób mamy o nie dbać. Pomoże nam także wyczyścić je z odkładającego się kamienia nazębnego. Regularne odwiedzanie stomatologa pozwoli nam na szybkie wykrycie postępujących zmian próchnicowych, dzięki czemu zdążymy zareagować zanim pojawi się ból i konieczność wyrwania zęba.

Dbanie o stan naszych zębów to niezwykle ważne zajęcie. Nieleczona próchnica może doprowadzić nie tylko do pogorszenia się stanu naszej jamy ustnej, ale także do wielu problematycznych chorób jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet sepsa.

Więcej informacji

Usługi stomatologiczne znajdziesz na stronie http://dentystalomianki.pl/ – Dentysta w Łomiankach – sprawdź więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here