Strona główna Rozrywka Kreatywność – czym jest, skąd się bierze i dlaczego warto ją pielęgnować?

Kreatywność – czym jest, skąd się bierze i dlaczego warto ją pielęgnować?

19
PODZIEL SIĘ

Z pragmatycznej perspektywy, świadomość występowania różnych zjawisk i fenomenów oraz wiedza o nich często okazuje się pomocna w podejmowaniu decyzji czy działań. Przedstawicieli homo sapiens z natury charakteryzuje kreatywność – czasem większa, czasem znikoma – więc może warto zastanowić się nad tą naszą naturalną własnością, aby nie marnowała się nieużywana, ale swoją bezcenną mocą, każdego dnia wprawiała w podziw nas, a przy okazji nasze otoczenie.

Słowem, niech ta lektura będzie przyczynkiem do zachwycania się naszymi możliwościami i następnie – naszym życiem.

Metryczka kreatywności

Kreatywność można tłumaczyć wspomagając się językiem łacińskim, w którym istnieje słowo creatus, oznaczające twórczy; dr Makary Stasiak, pionier i promotor kreatywności oraz myślenia twórczego – twórca Technologii Kreatywności – określa twórczość, jako kategorię wyrażającą pojawianie się czegoś dotąd nieistniejącego. Generalnie, właśnie to stanowi istotę kreatywności, choć rozumienie zjawiska ewoluowało na przestrzeni wieków; przez długi czas miano twórcy miało być zarezerwowane wyłącznie dla Boga, Stwórcy świata, by dopiero od XIX wieku upowszechniony został zwyczaj nazywania, zamiennie, twórcami – artystów. Z czasem, prawo do tytulatury tworzenia zaczęło obejmować również kręgi filozoficzne, naukowe i techniczne (a te ostatnie wypracowały nawet osobliwą nazwę swoich wytworów: wynalazki). Za kolejne – licznie akcentowane wśród specjalistów – wydarzenie, kluczowe dla dziejów kreatywności, dr Stasiak wskazuje wystąpienie Guliforda w 1950 roku. Inaugurujące doroczny Zjazd Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego przemówienie, uważa się za nie tylko przełomowe, ale wciąż bardzo aktualne: apel o zintensyfikowanie badań nad twórczością argumentowany jest „olbrzymim zapotrzebowaniem na ludzi, którzy potrafią dobrze ocenić, planować i mają inspirujące wizje”.

Trzeci stopień wtajemniczenia: umiejętność psycho-społeczna

Spuścizna dr Stasiaka obejmuje szereg prac o myśleniu i działaniu twórczym. Autor, widząc konieczność usystematyzowania wiedzy o zjawisku, proponuje rozróżnienie twórczości niezamierzonej (której się nie zauważa) od tej świadomej (obiektywnie zauważalnej) oraz najdoskonalszej spośród trzech: twórczości zamierzonej czy inaczej umyślnej (charakteryzującą się umiejętnością człowieka do ingerowania w proces tworzenia).

Postępowanie twórcze – twórczość zamierzona – budzi naukowe nadzieje na rozwijanie i doskonalenie sztuki skupionej wokół kreatywności, a nowe rozumowanie przenosi badania nad fenomenem jako takim – zewnętrznym człowiekowi, interesując się nim teraz jako rodzajem aktywności, pewnym postępowaniem człowieka. Poznawanie zjawiska kreatywności jest więc faktycznie poznawaniem części siebie, jako świadomego i samostanowiącego podmiotu, jak również własnego postępowania, a więc relacji z otoczeniem i samego otoczenia.

Bądźmy kreatywni, twórzmy sobie piękne życie

Wszystkim, którzy dotąd nie mieli świadomości o posiadaniu tak cennych zasobów z racji tylko bycia człowiekiem, życzę ciągłego odkrywania nieskończonych bogactw i cieszenia się dobrem z nich płynącym!

Informacje dodatkowe

Czakos.pl – hurtownia dekoracji, w której asortymencie znajdziesz między innymi przypinki, pompony i wiele więcej – zobacz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here