Strona główna Technologia Nowe technologie – czy w istocie ich potrzebujemy?

Nowe technologie – czy w istocie ich potrzebujemy?

379
PODZIEL SIĘ

Wszędobylskie reklamy napadają każdego dnia nowościami. Codziennie jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o oryginalnych produktach – pożytecznych czy też nie – oryginalnych nurtach w modzie, rozmaitych „must have tego lata czy zimy”, nowych gadżetach elektronicznych. Możemy przebierać i kupować, co tylko pragniemy, wciąż nowsze oraz poprawniejsze, lecz czy aby z pewnością wymagane? Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny przyniósł wielkie zmiany.

Ewidentnie dużo z nich to zmiany na poprawniejsze, bez postępu i wynalazków nie wolno by było choćby leczyć pewnych chorób lub też kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi realizowanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów. Ale większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy zupełnie zbyteczne, bo jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak nadzwyczaj od tego, jaki zszedł z linii produkcyjnej dziś. Z jakiego powodu w następstwie tego producenci mówią coś innego? To łatwe – by więcej sprzedać i więcej zarobić!

Dawniej towary produkowano po to, żeby zaspokoić potrzeby ludzi, teraz za pomocą reklamy wzbudza się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, żeby zapewnić sobie rynek zbytu na ciągle pionierskie towary, jakich bez reklamy na pewno nikt by nawet nie zauważył.

Znane powiedzenie uczy, że poprawniejsze jest wrogiem poprawnego, co oznacza, że jeśli coś jest właściwe, to nie należy próbować tego poprawiać, bo wolno to tylko zepsuć. Jednak czy na pewno? Jeśli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa żywota. A jednak przedstawiciele nauki oraz zawodowcy z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to innowacyjnych wynalazków. Czy są one niekorzystne?

Niewątpliwie, że są niebezużyteczne. To właśnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Jakkolwiek gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy współczesnej kinematografii – dziś nie zdołalibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here