Strona główna Rozrywka Polskie seriale obyczajowe – kto je ogląda i dlaczego?

Polskie seriale obyczajowe – kto je ogląda i dlaczego?

471
PODZIEL SIĘ

Seriale obyczajowe wciąż cieszą się ogromną popularnością i w ramówkach telewizyjnych zajmują ważne miejsce. Co sprawia, że polskie seriale obyczajowe są tak chętnie oglądane? Czy w końcu znikną z anteny czy może będzie powstawać ich jeszcze więcej?

Nie da się ukryć, że spora część społeczeństwa ogląda i będzie oglądać seriale telewizyjne. Na ten rodzaj rozrywki poświęcana jest znaczna część czasu antenowego – zarówno w telewizji publicznej, jak i na stacjach komercyjnych. Istnieje spory wybór seriali i każdy z nich toczy się wokół innego tematu,zawiera odmienną oś fabularną i bohaterów. Mają ze sobą także wiele wspólnego, ponieważ właściwie każdy z nich dotyka zazwyczaj rzeczywistych spraw, które mogą zdarzyć się każdemu w normalnym świecie.

Seriale i filmy online dostępne są na stronie Kinoman.co – zobacz!

Warto zwrócić uwagę, że główną grupą odbiorców tego typu seriali są raczej osoby nieco starsze. Zazwyczaj ta granica zaczyna się od wieku 45+ i w głównej mierze dotyczy kobiet. Przyczyn takiej sytuacji jest całkiem sporo. Wiele młodszych osób stawia raczej na seriale, które dostępne są w Internecie i posiadają nieco inny poziom.

Dlaczego tak popularne?

Seriale obyczajowe zdobyły i zdobywają swoją popularność z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że dają możliwość pewnego relaksu po ciężkim dniu pracy. Nie wymagają one zazwyczaj zbyt dużego zaangażowania intelektualnego i dlatego stają się pewną odskocznią od codziennych spraw. Wracamy z pracy i włączamy telewizor, żeby po prostu coś w nim leciało. Potem nagle zaczynamy śledzić losy kolejnych bohaterów.

Stają się w pewien sposób wciągające – nagle zdajemy sobie sprawę, że śledzimy losy bohaterów czy bohatera, ponieważ dostrzegamy jakieś podobieństwa, utożsamiamy się jakimiś postaciami. Bohaterowie serialowi mają problemy podobne do tych, które zdarzają się ludziom codziennie. Fabuła osadzona jest w czasie rzeczywistym i podkreślane jest, że postacie żyją w tym samym czasie i przestrzeni co my. Wątki mnożą się i w ten sposób niektóre seriale ciągną się przez bardzo długi czas.

Seriali obyczajowych powstaje naprawdę sporo i nic nie wskazuje na to, że przestaną być emitowane. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Są tematy dotyczące życia szpitalnego, życia rodzinnego czy spraw związanych z pracą. W każdych z nich przewijają się podobne wątki. Chodzi o to, by dotykać spraw, które zdarzają się zwykłym ludziom. Warto jednak zaznaczyć, że niekiedy zostaje to podkoloryzowane i wyostrzone.

Zalety seriali obyczajowych

Można uznać, że seriale obyczajowe posiadają ważną funkcję społeczną. Dotykają one aktualnych problemów oraz nakłaniają do zmiany zachowań i postaw. Pojawia się wiele sytuacji, które mają na celu wskazać na to, jakie wyjście jest najlepsze, co należy zrobić i jak działać. Niekiedy może być to pewnego rodzaju motywacja oraz nauka.

Pojawiają się wątki, w których mówi się o problemach zdrowotnych, dając tym samym pewne wskazówki. Można odnaleźć także sporo tematów, które dotyczą tolerancji, homofobii itp. Jedną z zalet jest także to, że seriale często łamią utrwalone w społeczeństwie stereotypy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here