Strona główna Ogólna Przedstawienia teatralne i rozrywka w starożytnych Rzymian oraz Greków

Przedstawienia teatralne i rozrywka w starożytnych Rzymian oraz Greków

200
PODZIEL SIĘ

Zabawa wywierała w I wieku gigantyczny wpływ na masy. Istotne miasta cesarstwa rzymskiego miały teatry, amfiteatry lub cyrki, a niektóre miały wszystkie te trzy obiekty. W pewnej publikacji można przeczytać: „Widowiska łączyły się z niebezpieczeństwem oraz afektem graniczącym z szaleństwem, oraz bezustannym zalewem krwi”. Powożący rydwanami mieli stroje o odmiennych kolorach, a każda ekipa wyrażała ustaloną grupę społeczną bądź też polityczną. Na widok swych faworytów kibice dynamicznie wiwatowali.

Woźnice cieszyli się taką popularnością, że ludzie ozdabiali swe domy ich portretami, a im samym wypłacano znaczne kwoty dewiz. W miastach odbywały się też krwawe walki gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami, raz za razem toczone bez broni. Złoczyńców skazanych na śmierć ubierano niekiedy w skóry, co miało ich upodabniać do zwierzaków, i rzucano na pożarcie celowo wygłodzonym poczwarom; takiej śmierci towarzyszyły niewyobrażalne tortury. Osoby oddające się tak makabrycznej rozrywce, zatraciły wszelkie poczucie moralności.

Budowla, gdzie organizowano różnego rodzaju widowiska i przedstawienia sceniczne – tragedie, komedie, występy taneczne i muzyczne. W teatrach w szeregu przypadków wystawiano spektakle różnej treści. Teatry zaczęto wznosić w Grecji ok. V w. p.n.e. i z w pewnych sytuacjach wybudowano je w wielu ogromnych miastach. Ponieważ starożytni Grecy tak umiejętnie oraz dokładnie konstruowali teatry, publiczność mogła poprawnie widzieć oraz słyszeć wystawiane sztuki. Przedstawienia teatralne wywodziły się ze świąt urodzaju, celebrowanych dla uczczenia żniw oraz winobrania, i z poglądów dotyczących śmierci oraz odnawiania się życia. Te orgiastyczne uroczystości celebrowano ku czci Dionizosa, mitycznego boga wina i urodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here