Strona główna Rozrywka Rozrywka, relaks i kłopoty?

Rozrywka, relaks i kłopoty?

332
PODZIEL SIĘ

Popularne formy zabawy nieraz nie uczą aktywności, lecz bezczynności. Za przykład niech posłuży telewizja. W książce „Co robić po wyłączeniu telewizora” zapisano: Z samej swej natury (telewizja) hartuje nas do bezczynności: rozrywka, a nawet uczenie się nadchodzi nam bez trudu, bez wysiłku twórczego. Jak najbardziej nawet bierny relaks ma prawo posiadać wiarygodną wartość. Jednak jeżeli zabiera nadmiernie wiele czasu, ograbia z nader cennych możliwości.

Wielu się przekonało, że zajęcia potrzebujące aktywności, a nie bierności, dają znacznie więcej satysfakcji, aniżeli wolno aby przeczuwać. Niektórzy odkryli, że przyjemne są spotkania, na których ktoś czyta na głos. Inni oddają się rozmaitym hobby, na przykład grze na jakimkolwiek instrumencie bądź też malowaniu obrazów. Wolno też organizować wspólne wycieczki lub spotkania w gronie towarzyszy itp. Porządne witryny ma również odpoczynek na świeżym powietrzu. Niektóre rodziny aranżują biwaki, wędkują, idą po lasach, szlakach górskich, aranżują spływy kajakowe oraz tym pokrewne atrakcje. Dzieci są oczarowane.

Kłopot połączony z rozrywkami, zwłaszcza z niektórymi płatnymi, polega na tym, że wielokrotnie w żadnym wypadku nie pomagają się odprężyć ani nie dają zadowolenia. Gdy na przykład jakaś drużyna sportowa przegrywa, jej sympatycy są często przygnębieni, zawiedzeni, nawet rozzłoszczeni. Oglądanie meczu nie powoduje im wtedy żadnej radości. Ponadto od uczestników płatnych imprez rozrywkowych oczekuje się na ogół sztampowego przyglądania się, a nie współdziałania. Zamiast brać czynny udział, jesteś tylko biernym widzem. Może to oddziaływać ujemnie na zdrowie i na umiejętność utrzymywania kontaktu z drugimi. Z poniektórymi rodzajami rozrywki kojarzy się jeszcze inny kłopot: nie dająca się przewidzieć riposta publiczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here